28 marca 2015

TOP 5 - ksiazki dla dwulatka


Nie tak dawno temu pisałam Wam o książkach z naszej domowej biblioteki TU. Każdy miesiąc przynosi nam nowe wyzwania i przygody. Zmieniają się nasze rozmowy, zabawy i książki, które wspólnie czytamy. Zauważyłam, że Ania lubi książki o konkretnym bohaterze, nie zbiory opowiadań o wszystkim i o niczym. Przygody o tacie, mamie, dziadku, przyjaciołach czy ulubionym misiu pokazują jej świat w sposób dostosowany do jej wieku. Dwulatek rozpoznaje bohaterów, zapamiętuje czytane mu opowiadania, ma swoje ulubione przygody i jest naprawdę dociekliwym słuchaczem. Jeśli czytam opowiadanie, które Ania zna i zmienię jakieś słowo (najczęściej to na końcu zdania lub akapitu) Ania natychmiast mnie poprawia. Czasami celowo przestaję czytać i wtedy ona dopowiada część zdania, która powinna teraz być. Ma niesamowitą pamięć i naprawdę zaskoczyła mnie już wielokrotnie tym co zapamiętała. 
Czytanie książek to nie tylko wieczorny rytuał, to idealne rozwiązanie na wspólne spędzenie wolnego czasu, jeśli tylko dziecko lubi czytać.

Zapraszam Was do naszej biblioteki. Oczywiście nie jest to nawet połowa książek, które czytamy, ale to nasz aktualny TOP 5 :)


1. "Lato Stiny"

Stina jest małą poszukiwaczką skarbów, która spędza lato u dziadka na wyspie. Lubi z dziadkiem łowić ryby, ale przede wszystkim zbiera patyki, piórka i inne ciekawe rzeczy, które morze wyrzuciło na brzeg. Kiedy nadciąga sztorm Stina jest zachwycona. W taki sztorm nie można być samemu, a wtedy dobrze, że w pobliżu jest dziadek.
Książka składa się z dwóch opowiadań, po które Ania sięga naprawdę bardzo często. Bardzo lubi Stinę i jej dziadka. Czasami szuka strony, na której jedzą wspólnie obiad, innym razem szuka Stiny płaczącej na kamieniu za dziadkiem. To opowieść o prostych, ale ważnych emocjach, chęci poznawania świata, miłości i przyjaźni. Ilustracje Leny Anderson przepięknie oddają klimat wakacji na wyspie, a tekst pełen jest ciepła i dyskretnego humoru.


2. „Miś Uszatek"

Zbiór przygód o Misiu Uszatku, to wyjątkowa pozycja na naszej półce. Kupiłam ją dawno temu i czytałam jak Anusia, była malutka. Jednego dnia Ania sięgnęła ją z półki pełna emocji i z uśmiechem oznajmiła, że to Miś Uszatek!!! Naprawdę nigdy wcześniej nie oglądała żadnej książki z takim zainteresowaniem jak tej. Obrazki Zbigniewa Rychlickiego, wybitnego ilustratora i laureata wielu nagród pochłonęły ją w całości. W pierwszym opowiadaniu poznajemy przesympatycznego pluszowego misia i dowiadujemy się dlaczego nazywa się Miś Uszatek. Szybko poznajemy Jacka, Zosię, Kruczka, Zajączka, Kogucika i wielu nowych przyjaciół misia, których poznaje podczas swoich podróży. Miś bardzo lubi dzieci i być może dlatego dzieci tak bardzo lubią misia. Opowiadania są mądre, krótkie i w sam raz na wieczorne czytanie. W naszym domu Miś Uszatek to bohater uwielbiany i kochany. Pamiętam taką sytuację sprzed kilku miesięcy, kiedy Ania prosiła mnie wieczorem żebym zaśpiewała jej „pora”. Prosiła kilkakrotnie „mamo zaśpiewaj mi pora”. Na szczęście skojarzyłam, że chodzi o „Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci….”.
3. „Jak tata pokazał mi wszechświat"

Pewnego dnia tata powiedział synkowi, że pokaże mu wszechświat. Tak zaczyna się przygoda małego Ulfa i jego taty. Podróż wydaje się być daleka, a tak naprawdę prowadzi zwykłymi ulicami za miasto. Tam przy świetle księżyca, w prawie zupełnej ciemności spotykają ślimaka ze wszechświata pełzającego po kamieniu i źdźbło trawy kołysane wiatrem kosmosu. Wszystko to jest wszechświatem. Ale tata, ma do powiedzenia coś więcej...
Przepiękna książka o rzeczach małych i wielkich, o rzeczach przyziemnych i niemal mistycznych. W prosty i niezwykle ujmujący sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos, a rodzicom podpowiada, że dzieci rozumieją więcej, niż dorosłym mogłoby się wydawać. Książka ciepła, mądra i poetycka, a jakże przy tym pełna humoru! Ania najbardziej lubi czytać ją z tatą. Wierzcie mi, że widok ich razem pochłoniętych opowieścią jest wzruszający. Zdarzają się również sytuacje, w których Ania staje na stołku przy parapecie i mówi, że ogląda wszechświat. Dosłownie i z pełną świadomością go ogląda.
4. „ Jak mama została indianką"

Czy mamy potrafią bawić się w Indian? Pisałam wam o tym już TU. Przekonuje się o tym Ulf, kiedy pewnego dnia udaje mu się odciągnąć mamę od smażenia kotletów – czyli uwolnić z niewoli u bladych twarzy. Spędzają ze sobą niezwykły dzień. Mama zmienia się nie do poznania – przypomina sobie czasy, kiedy sama, jako mała dziewczynka, bawiła się w Indian. Ten jeden raz kotlety mogą poczekać! Pięknie ilustrowana, ciepła i mądra książka, a przy tym genialnie doprawiona specyficznym dla Ulfa Starka humorem! Historia o małym Ulfie i jego mamie pomoże wam zrozumieć, jak ważne są chwile spędzone z dzieckiem, i że nawet w nawale obowiązków warto sobie czasem pozwolić na odrobinę szaleństwa! Dzieciom natomiast pozwoli spojrzeć na nas rodziców w zupełnie nowym świetle – bo choć trudno w to uwierzyć, rodzice też kiedyś byli mali! 

Tego popołudnia mama skakała do wody z Wysokiej Skały w kremowych majtkach i z rozpuszczonymi włosami. Nigdy wcześniej nie widziałem jej takiej.
– Nie jesteś taka jak zawsze – powiedziałem.
– Nie – odparła. – Teraz jestem znowu Piękną Rybą.
– Jaką piękną rybą? – zdziwiłem się.
– To było moje indiańskie imię, kiedy byłam mała.

5. „Mysi domek"

Sięgnęłam po tą książkę za namową Pani w księgarni dla dzieci. Mało jest dzisiaj takich miejsc, w których sprzedawca potrafi doradzić i pomóc w wyborze książki. Na szczęście powstało w ostatnich latach kilka księgarni, w których są tylko książki dla dzieci. Mysi Domek jest projektem wymyślonym, wykonanym i napisanym przez jedną osobą. Pani Karina Schaapman zbudowała go jako tło dla swojej książki. Domek powstał z kartonowych pudeł, a do wykończenia wykorzystano autentyczne tkaniny z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Mieszkańcami domku są myszki, które również zostały zaprojektowane i wykonane przez Karinę. Historyjki opisane w książce powstały w trakcie prac nad projektem.
Książka to zbiór 17 opowiadań o dwóch myszkach, które przyjaźnią się ze sobą i wspólnie mają wiele ciekawych przygód w domu, który jest ich całym światem. Format książki jest duży i dzięki temu widać wszystkie detale. Zdjęcia i nagromadzone na nich przedmioty zachęcają do zadawania pytań i opowiadania własnych przygód o myszkach.
Anusiowe książki
Lato Stiny - TU
Miś Uszatek - TU
Jak tata pokazał mi wszechświat - TU
Jak mama została Indianką - TU
Mysi domek - TU4 komentarze :

 1. Fajna lista! A tu wybrane przeze mnie książki dla dwulatka: http://szaramysz.pl/dziecko/ksiazki-dla-dwulatka/ Polecam i pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja powie tylko tyle, że zazdroszczę Ci bycia mamą. Ja nie mogę się doczekać pełnienia tej życiowej roli. Pozdrawiam Cię:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny wpis :) Pewnie za dwa lata do niego wrócę, gdy będę poszukiwać książek dla mojego małego szkraba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Lato Stiny" mamy i lubimy! Podobnie z "Jak mama została indianką" i "Mysi domek". "Jak tata pokazał..." - jesteśmy ciekawi. Kiedyś "Miś uszatek" był moją ulubioną bajką :)!
  Ja polecam "Moje szczęśliwe życie". Dla dwulatka to jeszcze za trudne, ale... no cóż... książka jest piękna! Za parę lat może stać się ulubioną lekturą dziewczynki.

  OdpowiedzUsuń

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zobacz także