8 listopada 2014

Bez tajemnicO ciąży, porodzie i pielęgnacji noworodków powiedziano już chyba wszystko. Napisano na ten temat kilkadziesiąt książek, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W związku z powyższym nie planowałam nic pisać w tym temacie, który potrzebowałby kilkaset stron żeby zostać wyczerpanym. Jednak dziś podczas porządków wpadł mi w ręce mój notatnik ze szkoły rodzenia i postanowiłam sprzedać Wam w pigułce kilka ciekawych faktów z życia młodej mamy.

DZIECKO
 1. Spadek masy ciała noworodka po urodzeniu wynosi do 10% masy urodzeniowej. Do 14 dnia życia noworodek musi odrobić utraconą masę ciała.
 2. Blednięcie policzków jest jednym z objawów zziębnięcia noworodka.
 3. Kikut pępowinowy odpada do 14 dni od porodu. Należy kontrolować jego zapach - w przypadku stanów zapalnych i ropnych będzie nieprzyjemny.
 4. Spacery - można spacerować bez obaw do temperatury - 5°C. Pierwszy spacer powinien trwać 15-20 minut po upływie 1-1,5 tygodnia życia. W przypadku okresu zimowego pierwszy spacer powinno poprzedzić kilka dni werandowania niemowlęcia przy otwartym oknie. Uwaga, podczas werandowania ubieramy niemowlę dokładnie tak jak na spacer. 
 5. Kąpiel - temperatura wody powinna mieć 21°C-22°C.
 6. Sen - najlepsza temperatura do spania w pokoju to 20°C.

KARMIENIE
 1. W pierwszej dobie życia noworodki nie są głodne. Mają wciąż zapasy zgromadzone podczas życia płodowego.
 2. Karmienie powinno odbywać się od 6 do 8 razy na dobę, czyli najlepiej co 2-2,5h. Czas posiłku to ok. 30 minut.
 3. Dziecko musi jeść z obu piersi.
 4. Schemat karmienia: lewa pierś + prawa pierś + opcjonalnie 30 ml mleka modyfikowanego lub odciągniętego wcześniej. Jeżeli dziecko wypije te dodatkowe 30 ml mleka oznacza to, że pokarmu w piersiach jest za mało i należy zmniejszyć odstęp pomiędzy posiłkami.
 5. Podczas karmienia należy przyjąć poprawną pozycję. W klasycznej, brzuch dziecka przylega do naszego brzucha (czyli nie odginamy tylko główki dziecka, ale układamy całe ciało w naszą stronę).
 6. Aby proces ssania był poprawny dziecko podczas karmienia musi mieć w ustach całą brodawkę łącznie z otoczką.
 7. Najbardziej wartościowy pokarm jest pomiędzy 3:00 a 4:00 w nocy.
 8. Ilość "informacji zwrotnych" w postaci kupki w pampersie powinna odpowiadać liczbie karmień (np. 6 karmień = 6 "informacji zwrotnych").

CHOROBY
 1. Ciemieniucha - należy naoliwkować główkę dziecka i założyć bawełnianą czapeczkę na 12h. Następne należy sprawdzić opuszkami palców czy odchodzi ona od główki. Po tym czasie powinna już odchodzić podczas pocierania ręcznikiem. Jeżeli nie odchodzi oliwkowanie główki należy powtórzyć.
 2. Zapalenie piersi - należy wykonać bardzo ciepły okład, następnie po 20 minutach przystawić dziecko do piersi i po tym wykonać lodowaty okład (zamrożony ręcznik przykładamy do piersi). W tym przypadku nie używamy laktatora. Jeżeli nasze dziecko nie chce jeść należy ściągnąć pokarm ręcznie. Opróżniamy pierś jedynie do uczucia ulgi, nigdy do końca. Pierś smarujemy wazeliną.

POŁÓG
Trwa 6-8 tygodni
Cztery czynniki wspomagające obkurczanie macicy
 1. Częste przystawianie dziecka do piersi stymuluje wydzielanie oksytocyny.
 2. 6-8h po porodzie wskazane jest oddanie pierwszego moczu - należy się do tego zmusić gdyż organizm nie będzie czuł takiej potrzeby.
 3. Najlepiej wypróżnić się jeszcze w szpitalu, można poprosić wówczas o specjalne czopki glicerynowe.
 4. Jak najszybciej uruchomić się i zacząć normalnie funkcjonować.Mam nadzieję, że fakty te nikogo nie przeraziły. Jak widzicie nie napisałam nic o samym porodzie. Nie oznacza to, że nic na ten temat nie było powiedziane. Bo było i to w kilku wariantach. Chciałabym tym samym obalić stereotyp jakoby szkoły rodzenia traktują jedynie o porodzie. Jest to ułamek informacji, których można zdobyć w zaledwie 6 tygodni. Fizjologia porodu, techniki oddechowe, cesarskie cięcie, laktacja, techniki masażu, pielęgnacja noworodka, Bank Komórek Macierzystych, rozwój noworodka, pierwsza pomoc i wiele wiele innych tematów.

W tym miejscu chciałabym Wam gorąco polecić szkołę rodzenia, z której wyniosłam całą swoją wiedzę i bez której nie byłabym taka spokojna przed porodem. Dzięki wspaniałej opiece i trosce Pani Anny Appelt ze Szkoły Rodzenia "Vita" wspominam ten okres bardzo miło. Byłam przygotowana na każdy scenariusz, wiele mnie nie zaskoczyło i po prostu wiedziałam czego mogę oczekiwać a co mogą wymagać ode mnie. Poród w bezradności, strachu i niewiedzy to poród, którego nikt nie chciałby doświadczyć. Dodatkową rekomendacją jest fakt jak chętnie chodził tam mój mąż, który był głównym inicjatorem tego, że w ogóle trafiliśmy do szkoły rodzenia. Uczestnictwo w zajęciach staje się więc potrzebą czasu czy raczej swoistym signum temporis.

Szkoła rodzenia "Vita" (TU


1 komentarz :

 1. Agnieszko kochana, świetny pomysł. Cieszę się, że mimo upływu czasu szkoła pozostaje w Waszej pamięci. Mnóstwo buziaków.

  OdpowiedzUsuń

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zobacz także